رله های حفاطتی جریانی محصول شرکت Kries آلمان

رله های حفاطتی جریانی محصول شرکت Kries آلمان

شناخت و حل نقطه ضعفهای سیستمهای توزیع کشور همواره هدف اصلی بهره برداران و تامین کنندگان تجهیزات الکتریکی بوده است. از جمله این مشکلات ذاتی، وقوع خطا و به دنبال آن خاموشی جزیی یا سراسری در شبکه توزیع است. روشهای سنتی در بازآوری سیستم توزیع از دست رفته به دلایل اقتصادی و ایمنی که ناشی از کلیدزنی به صورت دستی، استهلاک تجهیزات، هزینه اپراتور، هزینه انرژی توزیع نشده و …، در شبکه های توزیع پیشرفته جای خود را به کنترلرهای از راه دور و سیستمهای ناظر شبکه دادهاند.در این راستا شرکت kries آلمان شروع به ساخت نمایشگرهای خطای جریانی و ولتاژِی و رله های حفاطتی جریانی کرده است. که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

رله ناظر وکنترل کننده شبکه iki-50

رله ناظر و کنترل کننده شبکه IKI-50

 

Grid-Inspector IKI-50 for an efficient distribution network

Optimizing availability and reducing black-out times
in distribution networks

رله حفاطتی نظارت و کنترل کننده شبکه IKI-50 جهت بهینه سازی در دسترس پذیری و کاهش زمان خاموشی در شبکه های توزیع

رله ناظر شبکه IKI-50 برای حل مشکلات موجود در سیستم های توزیع و با هدف ایمنی بیشتر و کم کردن هزینههای بهره برداری،گزینه مناسبی میباشند.

رله ناظر شبکه IKI-50 با نمایش وضعیت و جهت بار آنلاین به صورت گرافیکی و مشخص به ایجاد نمایی کلی از شبکه کمک میکند. مانیتورینگ شبکه با استفاده از سنسورهای جریان و ولتاژ تمامی پارامترهای مورد نیاز اپراتور شبکه برای مطالعه و آگاهی از وضعیت سیستم را برآورده میکند. قابلیت نشان دادن حالت اتصال کوتاه، اتصال زمین، خطاهای گذرا و اختلالات جزیی در فازهای معیوب به صورت گرافیکی نیز اپراتور را از وجود خطا در شبکه یا از احتمال وقوع خطا در آینده آگاه میکند که هم از نظر ایمنی و عملی و هم اقتصادی برای کاربر و اپراتور برای رسیدن به سیستم بدون خاموشی قابل توجیه است. در صورت وقوع خطا، در هرکدام از فیدرها، ناظر شبکه IKI-50 به صورت اتوماتیک یا از راه دور قسمت معیوب را ایزوله و فیدر یا منبع ذخیره را وصل میکند. پس از سالم سازی قسمت معیوب، شبکه با کاهش بسیار عمدهای در زمان خاموشی و به صورت ایمن وصل میشود.

اعمال تنظیمات و ارتباط آسان با اپراتور، از طریق نرمافزار مخصوص و کاربر پسند انجام میگیرد. برای تنظیمات یکسان در ناظرهای شبکه مختلف میتوان  از تنظیمات ذخیره شده استفاده نمود. تست صفحهنمایش و عملکرد تجهیز نیز از طریق صفحه نمایش ناظر شبکه IKI-50 و یا از راه دور قابل انجام است

قابلیت رله کنترل و نطارت کننده شبکه

 

 • مانیتورینگ بار/ اندازه گیری مقادیر ولتاژ، حریان، توان، کیفیت توان مقادیر لحظه ای و میانگین
  مانیتورینگ محدودیت مقادیر شبکه

 

 

 • تشخیص خطا
  تشخیص اتصال کوتاه (جهت دار و غیر جهت دار)
  تشخیص اتصال کوتاه (چهار الگوریتم مستقل)
  مناسب برای تمامی سیستم های زمین کردن
  به ترانسفورماتور کوربالانس نیازی نیست (به غیر از حالت های تشخیص خطای زمین به صورت حساس)
  عملکرد پیش بینی خطا

 

 

 • کنترل از راه دور و اتوماسیون
  توانایی کنترل دو سوییچ موتوری ( 4 ورودی دیجیتال 4 خروجی دیجیتال)
  عملکرد چنج اور اتوماتیک
   PLC عملکرد قابل برنامه ریزی 

 

 

 • IKI-50 نیاز به نگهداری است
  بدون نیاز به باتری
  نمایشگر بافری 6 ساعته

 

 

 • یک IKI-50 تمام فیدرهای یک RMU استاندارد را مانیتور می کند
  IKI-50-1F یک فیدر را مانیتور می کند. 
  IKI-50-2F دو فیدر را مانیتور می کند. (یا کابل های موازی) 
  محاسبه داخلی مقادیر اندازه گیری شده برای فیدر ترانسفورماتور

 

 

 • سنسور اهمی (اختیاری)
  برای اندازه گیری دقیق تر ولتاژ (کلاس دقت 1) به جای مقسم خازنی از مقسم اهمی استفاده می شود.

 

 

 

 

مانیتورینگ بار شبکه، استفاده از ظرفیت شبکه

ناظر شبکه IKI-50 جریان و ولتاژ سه فاز شبکه را اندازه می گیرد. این  اندازه گیری ها برای محاسبه مقادیر توان و Cosphi بکار می رود.
مقادیر اندازه گیری شده شامل مقادیر میانگین، ماکزیموم، می نیمم و لحظه ای است. بدین وسیله مانیتورینگ بار به صورت کامل قابل محاسبه است. به علاوه، مقادیر کیفیت توان به وسیله مقادیر محدود در تنظیمانت قابل استنتاج است همه مقادیر بر روی LCD قابل مشاهده است و هم چنین از طریق مدباس و پورت RS485 به RTU منتقل می شود. با استفاده از CAPDIS می توان به دقت 1 تا 3 درصد در اندازهگیری دست یافت. مقسم های اهمی برای تشخیص تا 1 درصد دقت استفاده می شود برای مثال در شبکه های توزیع برای اندازه گیری محدودیت های مقادیر استفاده میشود

 

تشخیص خطا:

تشخیص خطای انتخابی در همه انواع شبکه ها زمین شده و حتی جبران شده برای شبکه های ایزوله شده و جبران شده، جریانهای خطا در مقایسه با جریاهای بار و جریانهای خطا نسبتا کوچک است. برای این شبکه ها خطای زمین توسط روش های زیر تشخیص داده می شود:

1- روش وات متریک با اندازه گیری جریان و ولتاژ باقی مانده:

نوع IKI-50-1F-SW ( فقط همراه با ترانسفورماتور کوربالانس) 

 

 

2- روش تشخیص جربان باقی مانده پالسی :

نوع    IKI-50-xF puls-ew

3 تشخیص حالت گذرا : نوع IKI-50-xF_PULS-EW

پیشبینی خطا : تشخیص خطاهای عایقی قبل از

خاموشی سراسری در شبکه، ناظر شبکه

IKI-50-xF_PULS-EW با بررسی خطاهای زمین متناوب،

IKI-50-xF-PULS-EW ناظر شبکه روش منحصر به فردی

را پیشبینی خطا در شبکه پیشنهاد می دهد. بسته به

تعداد سیگنالهای خطای گذرا در زمان تعیین شده، آلارم های

متنوعی قابل تنظیم است. این ویژگی کمک می کند که خطاهای

عایقی قبل از وقوع خاموشی دایم

ی در شبکه تشخیص و گزارش

داده شود.

کنترل از راه دور شبکه های هوشمند پست های انتقال

پست های ترانسفورماتور هوشمند به صورت کنترل از راه دور قابل کنترل هستند. کلیدزنی از راه دور فقط زمانی امکان پذیر است که وضعیت کلید قابل دسترس باشد و نیز جریان در زمان قطع و وصل کلید زیر مقدار ماکزیموم باشد. عکس مقابل یک سوییچ گیر با بیش از دو کابل خروجی را نشان می دهد. سیم بندی ها برای تشخیص موقعیت کلید و نیز کنترل موتور در داخل سوییچ گیر انجام میشود. اتصال به RTU فقط با اتصال دوسیم که به RTU مدباس وصل میشود انجام میگیرد بافر برای RTU و موتورها از PSU-Hybrid استفاده می شود.

چنچ اور اتوماتیک

چنج آور اتوماتیک برای کاهش زمان قطعی مشترکین به کمترین از چندین ثانیه به کار می رود. مشترک به وسیله یک فیدر اصلی و یک فیدر رزرو تامین می شود. در زمان قطع فیدر اصلی، ناظر شبکه IKI-50 فیدر رزرو را به صورت اتوماتیک وصل می کند. این پروسه به محض قطع شدن شبکه اصلی انجام می شود که با آن بدون نیاز به عملکرد از سوی کنترل از راه دور، مشترک سریعا برقدار می شود

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی