به فروشگاه نیکان تجهیز خوش آمدید. قیمت های سایت به روز می باشد.

نیکان تجهیز نیرو آریا
تماس سریع
حالت شب
تماس سریع

مقدمه مقاله

کلید دیسکرپنسی برای کنترل سکسیونر ها و دیژنکتور ها و نمایش وضعیت کلیدها برصفحه دیاگرام روی تابلو (میمیک دیاگرام) مورد استفاده قرار می گیرد.این تجهیز شامل یک کلید ترکیبی متشکل از یک کلید گردان 1-0 (صفر- یک) با زاویه چرخش 90 درجه و دوکلید فشاری که در زاویه 45 درجه بعد از حالتهای صفر و یک قرار می گیرد میباشد.

خرید کلید دیسکرپنسی

محصول مرتبط با این مقاله

کلید مغایرتی یا کلید دیسکرپنسی  چیست؟

کلید دیسکرپنسی سوئیچ (discrepancy) یا کلید مغایرتی / که به اطلاح کلید مقایسه ای هم نامیده میشوند بیشتر برای کنترل سکسیونر های موتوردار (کلیدهای غیر قابل قطع زیر بار)،دیژنکتور ها (کلیدهای قابل قطع زیر بار) و نمایش وضعیت کلیدها بر صفحه دیاگرام روی تابلو (میمیک دیاگرام) مورد استفاده قرار می گیرد.

دیسکرپنسی کام الکتریک

نحوه کارکر کلید مغایرتی

کلید دیسکرپنسی سوئیچ  یک کلید ترکیبی متشکل از یک کلید گردان 1-0 (صفر- یک) با زاویه چرخش 90 درجه و دوکلید فشاری که در زاویه 45 درجه بعد از حالتهای صفر و یک قرار می گیرد میباشد. این سوئیچ از حالت 45 درجه بعد از وضعیت های صفر و یک به صورت خود برگشت می باشد.

کلید گردان صفر و یک برای مشخص شدن وضعیت سوئیچ اصلی مورد استفاده قرار می گیرد (کلید نشانگر) و کلید فشاری که در زاویه 45 درجه می چرخد برای ارسال فرمان قطع و وصل مورد استفاده قرار می گیرد.

شرح حالات یک  discrepancy switch

با توجه به شکل زیر که بیانگر حالت های کاری یک Discrepancy که در مجموع دارای دو حالت کاری و دو حالت فرمان میباشد و توضیح  هر یک از حالات به شرح زیر میباشد:

حالات وصل

حالت 1: در این حالت کلید مغایرتی در وضعیت وصل میباشد و خاموش بودن چراغ نشانگر بیانگر این موضوع میباشد که کلید قدرت نیز در همین وضعیت قرار دارد

حالت 2:در این حالت دیسکرپنسی سوئیچ در وضعیت وصل قرار دارد ولی روشن بودن چراغ نشانگر بیانگر این موضوع میباشد که کلید قدرت در وضعیت مخالف کلید مقایسه ای قرار دارد (قطع) که میتواند به دلیل اتصال کوتاه یا هر علت دیگری باشد.

حالت 3:در این حالت که کلید فشاری در زوایه 45 درجه میچرخد بیانگر این موضوع میباشد که از طرف کلید مقایسه ای فرمان وصل برای کلید قدرت اصلی صادر میشود.

برای ارسال فرمان وصل باید ابتدا Discrepancy در وضعیت وصل قرار گیرد و بعددسته را ابتدا به داخل فشرده و در جهت خلاف عقربه ساعت 45 درجه چرخانده شود،فرمان وصل بصورت حالت برگشت پذیر میباشد یعنی با برداشتن نیرو از روی دسته کلید به حالت قبل (قائم) بر میگردد.

حالات قطع

حالت 4:در این حالت کلید دیسکرپنسی در وضعیت قطع میباشد و خاموش بودن چراغ نشانگر بیانگر این موضوع میباشد که کلید قدرت نیز در همین وضعیت قرار داردحالت.

5:در این حالت کلید مغایرتی در وضعیت قطع قرار دارد ولی روشن بودن چراغ نشانگر بیانگر این موضوع میباشد که کلید قدرت در وضعیت مخالف کلید مقایسه ای قرار دارد (وصل) .

حالت 6:نحوه ارسال فرمان قطع به کلید را نمایش میدهد برای این منظور ابتدا کلید مقایسه ای را در وضعیت قطع قرار می دهیم و بعد دسته کلید را به داخل فشرده و در جهت عقربه های ساعت 45 درجه میچرخانیم فرمان قطع بصورت حالت برگشت پذیر میباشد یعنی با برداشتن نیرو از روی دسته کلید به حالت قبل (افقی) بر میگردد.

انواع کلید مغایرتی از نظر شکل ظاهری

کلید مقایسه ای در دو نوع از نظر شکل ظاهری ساخته میشوند

1- کلید دیسکرپنسی مربع که به دژنکتوری نیز معروف هستند که برای دژنکتور یا کلید های قدرت بکار میروند.

2- کلید مقایسه ای دایره که به سکسیونری نیز معروف هستند.

انوع کلید های دیسکرپنسی معروف در بازار ایران

1- کام الکتریک (comelectric) مدل DR20 :

دو کد DR110-D03_39(2-1) MQ5 (کلید مقایسه ای مربع شکل) و DR110-D03_39(2-1) MT5 (کلید مقایسه ای دایره ای شکل) و کد DR110-D04_36(2-2) بیشترین استفاده را دارند.

 

COMELECTRIC DR110
COMELECTRIC DR110

2: کلید مغایرتی فوجی

کلید دیسکرپنسی فوجی

دو کد BHL-3B4211-110H-W-Y-B (کلید مقایسه ای مربع شکل)و BHL-3B4211-110H-W-Z-B (کلید مقایسه ای دایره ای شکل) بیشترین استفاده را دارند.

اشتراک گذاری:

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسترسی

به فروشگاه نیکان تجهیز خوش آمدید. قیمت های سایت به روز می باشد.

کپی رایت 1401 نیکان تجیز نیرو

طراحی و اجرا

فهرست خدمات

فهرست محصولات