به فروشگاه نیکان تجهیز خوش آمدید. قیمت های سایت به روز می باشد.

نیکان تجهیز نیرو آریا
تماس سریع
حالت شب
تماس سریع

مقدمه مقاله

کنتاکتور یک کلید کنترل شده ی الکتریکی است که برای کلید زنی مدارات قدرت استفاده می شود.در واقع این تجهیزات کلیدهای الکترو مغناطیسی هستند که با استفاده از یک جریان کوچک تر، یک جریان بزرگتر را قطع و وصل میکنند.کنتاکتور از دو هسته E شکل که یکی ثابت و دیگري متحرك است، تشکیل می شود.

محصول مرتبط با این مقاله

کنتاکتور چیست و چه ویژگی های دارد؟

کنتاکتور یک کلید کنترل شده ی الکتریکی است که برای کلید زنی مدارات قدرت استفاده می شود. معمولاً توسط مداری کنترل می شود که قدرت بسیار پایین تری نسبت به مدار کلید زده شده دارد، مثل آهنربای الکتریکی سیم پیچ 24 ولتی که سوییچ موتور 230 ولتی را کنترل می کند.

کنتاکتور اشنایدر الکتریک
کنتاکتور اشنایدر الکتریک

به تعریف ساده تر کنتاکتورها کلیدهای الکترو مغناطیسی هستند که با استفاده از یک جریان کوچک تر، یک جریان بزرگتر را قطع و وصل می کنند. این فرآیند به این شکل می باشد که یک جریان کوچک به کنتاکتور فرستاده می شود و کنتاکتور متوجه می شود که الان باید کلید داخلی خود را در حالت روشن قرار دهد و وقتی که آن جریان کوچک قطع شد، کنتاکتور متوجه می شود که الان باید کلید داخلی خود را در حالت قطع قرار دهد.

کنتاکتور از دو هسته E شکل که یکی ثابت و دیگري متحرك است، تشکیل می شود. در میان هستۀ ثابت یک سیم پیچ قرار دارد که با عبور جریان از آن نیرویی ایجاد می شود که هسته متحرك را به هستۀ ثابت متصل می­کند. با حرکت هستۀ متحرك، تعدادي کنتاکت باز، بسته و تعدادي کنتاکت بسته، باز خواهند شد

مزیت های کنتاکتور نسبت به کلید

  1. قابلیت قطع و وصل در دفعات زیاد
  2. امکان کنترل از راه دور مقرون به صرفه تر و ایمن تر
  3. توانایی اتوماتیک کردن مدار فرمان با استفاده از کنتاکتورها
  4. عمر مکانیکی بیشتر نسبت به کلیدها
  5. بالا رفتن سرعت قطع و وصل
  6. با استفده از کنتاکتور، پس از رفتن برق و وصل مجدد، جهت راه اندازی نیاز به استارت می باشد در صورتی که با استفده از کلید، خطرات ناشی از وصل ناگهانی وجود دارد.

 

اجزای اصلی تشکیل دهنده اجزای تشکیل دهنده کنتاکتور

  1. کنتاکت ها بخش مهمی هستند که جریان را حمل می کنند. این بخش شامل کنتاکت های توان، کنتاکت های کمکی و فنر های کنتاکت می شود.
  2. آهنربای الکتریکی (یا “کوئل”) نیروی محرکه را برای بستن کنتاکت ها تامین می کند.
  3. محفظه، قابی است که کنتاکت ها و آهنربای الکتریکی را در خود جای داده است. برای عایق بندی و محافظت، و نیز بدست آوردن سنجشی از میزان مقاومت در برابر تماس افراد با کنتاکت ها، محفظه را از مواد عایق مثل باکالیت، نایلون 6 و پلاستیک های ترموست درست می کنند. کنتاکتورهای قاب-باز، ممکن است محفظه ای دیگر نیز برای محافظت در برابر غبار، چربی، آب و هوا و خطر انفجار داشته باشند.

انواع کنتاکتور

1-  ماژولار (کنتاکتور روشنایی)

جهت خرید کنتاکتورماژولار (کنتاکتور روشنایی) یا کنتاکتور بی صدا تک پل لطفاً کلیک نمایید

 

جهت خرید کنتاکتورماژولار (کنتاکتور روشنایی) یا کنتاکتور بی صدا چهار پل لطفاً کلیک نمایید

کنتاکتور ماژولار (کنتاکتور روشنایی)

 

 

2-کنتاکتور خلا  تنها برای سیستم های AC قابل استفاده هستند. قوس AC تولید شده هنگام باز شدن کنتاکت ها در نقاط صفر شونده شکل موج جریان، خود را خاموش می کند، و خلاء جلوی وقوع مجدد قوس را در کنتاکت های باز می گیرد

رده بندی کنتاکتورها برای بارهای مختلف

رده بندی فعلی به دسته های کاربری بستگی دارد. دسته های نمونه IEC در استاندارد 60947 به شرح زیر هستند:

AC-1 : باراهمی- بار غیر سلفی یا باخاصیت سلفی ضعیف- گرم کن برقی توان حدود COSΦ=0/95

AC-2 : براي راه اندازي موتورهاي آسنکرون روتور سیم پیچی، بدون ترمز جریان مخالف، جریان راه اندازي بستگی به مقاومت مدار روتور دارد.

AC-3 : استارت موتورهای قفس سنجابی و خاموش کردن تنها بعد از اینکه موتور سرعت گرفته باشد. براي راه اندازي موتور آسنکرون روتور قفسه اي- هنگام قطع جریان نامی از تیغه هاي کنتاکتور عبور می کند- تحمل جریان راه اندازي 5 تا 7 برابر جریان نامی

AC-4 : استارت موتورهای قفس سنجابی با کار اینچینگ و پلاگینگ. (inching and plugging duty). استارت/توقف سریع. (تشکیل و شکست LRA)

رله ها و بلوک های کنتاکت کمکی طبق IEC 60947-5-1 رده بندی می شوند.

AC-15 – کنترل بارهای الکترومغناطیسی (بیشتر از 72 VA)

DC-13 – کنترل آهنرباهای الکتریکی

 

 

 

اشتراک گذاری:

فهرست مطالب

محصولات مرتبط بیشتر

کنتاکتور خازنی زیمنس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسترسی

به فروشگاه نیکان تجهیز خوش آمدید. قیمت های سایت به روز می باشد.

کپی رایت 1401 نیکان تجیز نیرو

طراحی و اجرا

فهرست خدمات

فهرست محصولات